تک نوشته

کد خطاهای SMTP

کد خطاهای SMTP

۹۵/۱۰/۰۲, نوشته شده توسط بدون دیدگاه

SIMPLE MAIL TRANSFER PROTOCOL یکی از پروتکل های TCP/IP است که جهت ارسال ایمیل از آن استفاده می شود و به صورت مخفف SMTP نامیده می شود.

پروتکل SMTP را می ‌توان نوعی رابط سرویس ایمیل و برنامه‌ هایی چون Outlook و Thunderbird، سایت‌ها، موبایل‌ها و … دانست که عمل ارسال ایمیل را به مراتب آسان تر کرده است. پورت پیش فرض این پروتکل ۲۵ است. با این حال گاهی سرویس دهندگان بر حسب نیاز از پورت های جایگزین دیگری نیز استفاده می کنند.

گاهی در حین ارسال ایمیل ممکن است سرور SMTP پیام هایی/خطاهایی را به شما برگرداند. در این مقاله لیستی از این پیام ها به همراه توضیح مختصری در رابطه با نحوه عملکرد شما در قبال این پیام ها/خطاها گردآوری شده است.

کد مفهوم کد راهکار
کدهای ۱xx
۱۰۱ امکان اتصال به سرور وجود ندارد. نام درج شده به عنوان نام سرور و یا پورت را بررسی نمایید.
۱۱۱ برقرای ارتباط با سرور SMTP مقدور نیست. عموما این خطا نشان دهنده عدم امکان برقراری ارتباط با سرور SMTP به دلیل فایروال و یا عدم درج صحیح نام دامنه می باشد. تنظیمات و آدرس ایمیل را مجددا بررسی نمایید.
کدهای ۲xx
۲۱۱ وضعیت سرور را بازمی گرداند. این کد اطلاعات بیشتری در مورد وضعیت سرور به شما می دهد.
۲۱۴ درخواست کمک ارسال شده از سوی شما به سرور با این پیام بازگردانده می شود. پیام شامل اطلاعاتی در رابطه با سرور است و عموما صفحه FAQ را به شما نمایش می دهد.
۲۲۰ سرور آماده است. این یک پیام خوشامدگویی است و نشان از آن دارد که سرور آماده انجام فرمان های شماست.
۲۲۱ سرور در حال بستن کانال انتقال است. این پیام بیانگر اتمام پروسه پردازش ایمیل ها است.
۲۵۰ ارسال ایمیل ها یا موفقیت انجام شده است. این پیام نشان دهنده تحویل ایمیل ها به مقصد است.
۲۵۲ سرور قادر به شناسایی گیرنده نیست ولی در حال تلاش برای تحویل ایمیل می باشد. آدرس ایمیل مقصد موجود است ولی سرور قادر به شناسایی آن نیست. این پیام نشان می دهد سرور جهت رفع مشکل اقدامات دیگری انجام خواهد داد.
کدهای ۳xx
۳۵۴ به این مفهوم است که سرور درخواست اطلاعات دارد. این کد زمانی نمایش داده می شود که آدرس ایمیل فرستنده و گیرنده مشخص شده در حالی که هنوز متن ایمیل نوشته نشده است.
کدهای ۴xx
۴۲۰ پیام Timeout وجود مشکلاتی در ارسال ایمیل را نشان می دهد. عدم ارسال ایمیل ممکن است به دلیل مسدود شدن در فایروال مقصد و یا مشکلات سخت افزاری باشد.
۴۲۱ برقراری ارتباط با سرور به دلیل ارسال درخواست های همزمان و بیش از حد مجاز و یا مشکلات موقتی مقدور نیست. سرور فرستنده و یا گیرنده در این لحظه در دسترس نیست و پس از مدتی مجددا ارسال صورت خواهد گرفت.
۴۲۲ فضای صندوق پستی گیرنده پر می باشد. راهکار پیشنهادی تماس با گیرنده ایمیل جهت خالی کردن فضای ایمیل است.
۴۳۱ فضای دیسک و یا حافظه پر شده است. این خطا ممکن است به دلیل ارسال تعداد زیادی ایمیل به یک دامنه نمایش داده شود. می توانید به جای ارسال ایمیلی حجیم آن را کوچکتر کرده و در چند نوبت ارسال نمایید.
۴۳۲ صف ایمیل های دریافتی گیرنده در سرور متوقف شده است. این خطای SMTP سرور Exchange مایکروسافت است که معمولا به دلیل اختلال در ارتباط نمایش داده می شود.
۴۴۱ سرور گیرنده پاسخ نمی دهد. این خطا نشان دهنده اختلالی در سرور گیرنده است. بهتر است در زمانی دیگر نسبت به ارسال ایمیل اقدام نمایید.
۴۴۲ در خلال ارسال ایمیل ارتباط قطع شده است. اختلالات معمول در ارتباطات شبکه ای . پیشنهاد می شود روتر را بررسی نمایید.
۴۴۶ حلقه چرخش داخلی رخ داده است و ایمیل به مقصد نمی رسد. برای رفع این مشکل با سرویس دهنده خود تماس بگیرید.
۴۴۷ تعداد ایمیل های ارسالی شما به پایان رسیده است. معمولا هنگامی با این خطا مواجه می شوید که ایمیلی را بیش از حد مجاز تعریف شده در سرور برای گیرندگان مختلف ارسال کرده اید. می توانید با بخش بندی گیرندگان مشکل را رفع نمایید.
۴۴۹ خطای مسیریابی. همانند خطای ۴۳۲ این خطا نیز مختص مایکروسافت Exchange می باشد. از WinRoute استفاده نمایید.
۴۵۰ درخواست انجام نمی شود. صندوق پستی کاربر در دسترس نیست و یا در سروری آفلاین قرار گرفته و یا آدرس ایمیل شما در بلک لیست قرار دارد. سرور پس از گذشت اندک زمانی مجددا اقدام به ارسال ایمیل خواهد کرد. با این حال آی پی خود را جهت بلک لیست نبودن بررسی نمایید.
۴۵۱ درخواست انجام نخواهد شد. سرور ISP شما و یا سروری که اولین ایمیل برای آن ارسال شده ( در صورت ارسال به گیرندگان مختلف) با مشکل ارتباطی مواجه شده اند. این کد خطایی موقتی را نمایش می دهد که عموما به دلیل ارسال ایمیل انبوه و یا قوانین اسپم فیلترینگ رخ می دهد.
۴۵۲ تعداد زیادی ایمیل ارسال شده و یا یک ایمیل به تعداد زیادی گیرنده ارسال است. این خطا در پی محدودیت های اعمال شده بر روی سرور رخ می دهد. این خطا به مفهوم ارسال به تعداد زیاد است که معمولا در تلاش های مجدد در دفعات آتی و با در نظر گرفتن محدودیت های سرور خطا رفع می شود.
۴۷۱ خطایی از سوی میل سرور که عموما در پی قوانین اسپم فیلترینگ رخ می دهد. با سرویس دهنده ایمیل خود جهت رفع مشکل تماس بگیرید.
کدهای ۵xx
۵۰۰ خطای syntax درخواست از سوی سرور قابل تشخیص نیست. این خطا ممکن است در پی تعامل نامناسب میان فایروال و سرور و یا آنتی ویروس و سرور رخ داده باشد. جهت رفع خطا دستورالعمل ها را مجددا بررسی نمایید.
۵۰۱ یک خطای syntax دیگر که البته مربوط به درخواست نیست بلکه پارامترهایی در درخواست را در برمیگیرد. در اکثر مواقع این خطا بیانگر آدرس ایمیل نامعتبر است ولی گاهی به دلیل مشکلات ارتباطی نیز رخ می دهد.
۵۰۲ دستور اجرا نشده است. امکانات اجرای دستور در سرور فراهم نشده است. در این مورد با میزبان سرویس خود تماس بگیرید.
۵۰۳ سرور با درخواستی نامعتبر مواجه شده است و یا خطای اعتبار سنجی رخ داده است. بروز این خطا به معنای اجرای شدن دستورات از سوی سرور به صورت نامرتب به دلیل قطع شدن ارتباط می باشد. ممکن است نیاز باشد مجددا نام کاربری و رمز عبور خود را درج نمایید.
۵۰۴ پارامترهای دستوری قابل اجرا نیستند. همانند خطای ۵۰۱ خطایی در syntax درخواست وجود دارد. با میزبان سرویس خود تماس بگیرید.
۵۱۰/۵۱۱ آدرس ایمیل نامعتبر. یکی از آدرس ایمیل های درج شده در بخش های To، CC ، BCC اشتباه درج شده است. مجددا بررسی کرده و آدرس را تایپ نمایید.
۵۱۲ خطای DNS . دامنه گیرنده یافت نشده است. آدرس ایمیل گیرنده را بررسی کنید. احتمالا اشتباهی در تایپ کردن نام دامنه بوجود آمده است به عنوان مثال mail@domain.coom به جای mail@domain.com
۵۱۳ آدرس درج شده صحیح نیست و ممکن است اشتباه تایپی داشته باشد. گاهی نیز ممکن است این خطا به علت خطای اعتبارسنجی نمایش داده شود. آدرس ایمیل گیرنده را بررسی کرده و مجددا تایپ نمایید. در صورتی که آدرس درست است و هچنان خطا دریافت می کنید مجوزهای دسترسی خود را بررسی نمایید.
۵۲۳ حجم کلی ایمیل از محدودیت های تعریف شده در سرور مقصد بیشتر است. حجم ایمیل خود را کاهش داده و مجددا ارسال فرمایید.
۵۳۰ معمولا این کد در پی خطای اعتبارسنجی نمایش داده می شود اما گاهی نشانگر آدرس ایمیل نامعتبر و یا بلک لیست شدن ایمیل شما در لیست گیرنده است. نام کاربری و رمز عبور خود را بررسی نمایید . در صورتی که همچنان خطا نمایش داده می شود آدرس ایمیل های ارسالی را بررسی کرده و نیز از گیرنده بخواهید بلک لیست خود را بازبینی کند.
۵۴۱ ایمیل ارسالی به دلیل قوانین فیلترینگ اسپم بازگشت داده شده است. ایمیل شما به عنوان اسپم شناسایی شده است. می توانید از گیرنده درخواست کنید که شما را به عنوان فرستنده معتبر در لیست خود درج نماید.
۵۵۰ عموما خطای ۵۵۰ بیانگر عدم وجود آدرس ایمیل مقصد می باشد. یکی از دلایل مشاهده این خطا بازگشت دادن ایمیل از طریق فایروال گیرنده و یا down بودن سرور مقصد است. می توانید با گیرنده تماس گرفته و آدرس ایمیل صحیح را دریافت نمایید.
۵۵۱ کاربر لوکال نیست و یا آدرس نامعتبر است. به این معناست که اگر فرستنده و گیرنده در دو سرور مختلف قرار داشته باشند، ارسال ممکن است متوقف شود. می توانید طی تماسی با ISP درخواست نمایید که شما را در لیست آدرس های معتبر قرار دهد. البته در صورت استفاده از ابزارهایی چون turboSMTP هرگز با این مشکلات مواجه نخوهید شد.
۵۵۲ درخواست مورد نظر انجام نشده است. درخواست از محدودیت های اعمال شده در صندوق دریافتی گیرنده فراتر رفته است. ایمیل کم حجم تری ارسال نمایید. این کد معمولا هنگامی نمایش داده می شود که قصد ارسال ایمیل با فایل پیوست حجیمی داشته باشید.
۵۵۳ درخواست مورد نظر بدلیل وجود آدرس ایمیلی اشتباه در لیست گیرندگان ایمیل انجام نخواهد شد. کلیه آدرس ایمیل های درج شده در بخش های To ، CC و BCC را بررسی نمایید.
۵۵۴ این خطا به این معناست که ارسال ایمیل ناموفق بوده و سرور هم جهت ارسال مجدد تلاش نخواهد کرد. سرور گیرنده ایمیل شما را اسپم تشخیص داده و یا آی پی شما در بلک لیست قرار گرفته است. بررسی نمایید که آیا در لیست های اسپم قرار گرفته اید. برای این منظور می توانید از سرویس هایی چون turboSMTP استفاده نمایید.
مهر سرور

مهر سرور ارائه ارائه دهنده خدمات میزبانی نوین با بالاترین کیفیت و ارزان ترین قیمت که فعالیت خود را در سال 1395 آغاز نموده و همچنان تا به امروز به لطف مشتریان خود و جلب رضایت آنها به فعالیت خود ادامه می دهد!

دیدگاه خود را ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی نشانه گذاری شده اند *

مهر سرور

قبت دامنه

میزبانی وبسایت

سرور ممجازی

طراحی وبسایت
گواهینامه ssl